Skip to navigation Skip to main content

MŠ Dříteň

Dříteňské deti získali novú modulovú materskú školu a Oranžové ihrisko


Dříteň, 27. 09. 2012 - Deťom v Dřítni na Českobudejovicku začne v pondelok 1. októbra slúžiť nová materská škola postavená modulovou technológiou. Ide o najrýchlejšie vybudovanú škôlku v južných Čechách. Jej súčasťou je i úplne nové, moderné a bezpečné Oranžové ihrisko.

"Nový územný plán obce počíta s prípravou parciel pre výstavbu 40 rodinných a bytových domov. V súvislosti s plánovaným rozšírením jadrovej elektrárne Temelín očakávame príliv mladých rodín a tým musíme poskytnúť vhodné zázemie, "uviedol starosta Dřítně Josef Kudrle (ODS).

Projekt výstavby novej materskej školy pre 84 detí v obci v blízkosti Jadrovej elektrárne Temelín bol realizovaný v priebehu šiestich mesiacov. Samotná stavba trvala vďaka použitej modulovej technológii Touax len dva mesiace. "Celkové náklady na výstavbu novej materskej školy dosiahli približne 15,6 milióna korún. Päť miliónov sme získali z prostriedkov takzvanej Rámcovej zmluvy uzatvorenej medzi spoločnosťou ČEZ a našou obcou, sedem miliónov činí pôžička získaná od Komerčnej banky v spolupráci s Európskou investičnou bankou a zvyšok akcie sme hradili z vlastných zdrojov, "uviedol starosta Dřítně Josef Kudrle (ODS).

Vďaka rámcovej zmluve, ktorú ČEZ v apríli 2009 uzavrel s Juhočeským krajom, dáva ročne energetická spoločnosť na podporu projektov na juhu Čiech 110 miliónov korún. Obec Dříteň ročne dosahuje na 6 miliónov korún. "Dobrá vybavenosť obce je vedľa ceny parcely a rozumnej dostupnosti do zamestnania dôležitým kritériom pri voľbe miesta pre bývanie. V Dřítni majú školu, lekára a teraz aj novú škôlku. Obec je neďaleko Českých Budějovíc a vďaka svojej blízkosti k elektrárni tu nachádzajú zázemie aj niektorí naši zamestnanci. Som presvedčený, že s plánovanou dostavbou bude atraktívnym miestom aj pre budúci personál elektrárne, "povedal Miloš Štěpanovský, riaditeľ JE Temelín.

Pre stavbu škôlky bola využitá technológia obytných modulov, kedy je celý objekt vyrobený v továrni ako sada samostatných priestorových jednotiek - modulov, ktoré sú potom na mieste realizácie zložené do výsledného objektu ako veľká stavebnica. Dříteňská škôlka je zložená z 33 modulov s hrubou plochou presahujúcou 700 metrov štvorcových. "Hrubá stavba nám trvala iba dva dni, celá realizácia dva mesiace. Spolupráca s pánom starostom bola úplne ukážková. Obec presne vedela, čo chce dosiahnuť a čo jej modulová technológia oproti tradičnej výstavbe prinesie. Obec postavila v rekordnom čase novú škôlku, výrazne usporila na investičných nákladoch a ešte získala variabilný objekt, ktorý pôjde v prípade potreby v budúcnosti rozšíriť o ďalšie priestory" vysvetlil Albert Tošovský, obchodný riaditeľ spoločnosti Touax, ktorá stavbu realizovala. Toto riešenie využili pre nové škôlky aj napríklad stredočeské Poříčany a Teplýšovice.

Výstavbou škôlky sa Dříteňským "uvoľnili ruky" pre rozšírenie základnej školy. Materská škola bola totiž doteraz súčasťou objektu základnej školy. V obci tak postupne vzniká jednotný školský areál s možnosťou rozširovania a ďalšej modernizácie. "Ide o veľmi zásadný krok pre budúci rozvoj obce, ktorý by sme bez významnej pomoci elektrárne Temelín neboli sami schopní realizovať," poznamenal starosta.

Viac fotografií z Teta realizácie nájdete TU

    

 

 

  • Online dopyt