Skip to navigation Skip to main content

TOUAX Novinky 2/2014

TOUAX NOVINKY 2/2014 

Ďalšie obce a firmy majú svoje nové modulové školské zariadenia. Podporí konečne novo spustený vládny dotačný program výraznejší nárast modulových stavieb v školstve? Nike Running Lab vo Vltave - neobvyklá realizácia z kuchyne reklamného premyslu. Inšpirácie podľa BVS - priemyslená investícia do nových korporátnych administratívnych objektov. Moduly "Made in Czech" v Latinskej Amerike. Značka CE - prečo ju vyžadovať?  
Albert Tošovský, obchodní ředitel Touax
 

Vážení priatelia,

jesenné vydanie noviniek zo sveta Touax a modulových stavieb, je tak trochu ohliadnutím sa za uplynulých deväť mesiacov tohto roka. V našej brandži sa toho udialo veľa a s potešením konštatujem, že správy sú viac ako priaznivé. Podarilo sa nám odovzdať zákazníkom päť nových školských zariadení, teda celkovo dodávatelia modulov postavili v Čechách a na Slovensku 15 nových modulových budov. Že je to žalostne málo? Súhlasím, veď na území našich štátov chýba ročne desaťtisíc miest v materských školách a triedach základných škôl. Snáď sa vďaka dotačnému programu na podporu rozvoja výučbových kapacít materských a základných škôl v ČR a podobnému programu v SR konečne obce - investori zaktivujú a využijú skúsenosti domácich výrobcov k rýchlemu vybudovaniu modulových objektov. Zásadným bodom bude však nastavenie týchto programov. Ideálne by mali podporovať výstavbu kvalitných budov za fér ceny a mali by trvať aspoň niekoľko rokov, aby sa výrobcom oplatilo investovať do výrobných kapacít a zamestnanosti. Prvé skúsenosti zo Slovenska bohužiaľ ukazujú, že tamojšie nastavenie programu "výstavby kontajnerových materských škôl pre sociálne slabšie rodiny" sa veľmi nepodarilo. Výberové konania na ministerstvom dotované materské školy vyhráva opakovane jedna firma s cenou pod výrobnými nákladmi. Domnievam sa, že aj sociálne slabší si zaslúžia dôstojné a kvalitné objekty. Snáď sa čoskoro na Slovensku začne blýskať na lepšie časy.

Vývoj situácie v Rusku a na Ukrajine neveští nič dobré, avšak Touax vďaka diverzifikácii exportnej stratégie zaznamenal prvé úspechy v krajinách Latinskej Ameriky. Otvorili sme dve nové pobočky v Brazílii a Paname a realizovali prvé pilotné objekty.

Máme za sebou leto, ktoré bolo v znamení modulov v úlohe reklamných nosičov. Radi prijímame nové výzvy a kreativita reklamného priemyslu je pre ne ako stvorená. Premenlivosť modulovej technológie je fascinujúca, tak sa nechajte inšpirovať!

Všetkým priaznivcom modulov prajem príjemné čítanie.

Albert Tošovský

obchodný riaditeľ Touax

 
1._touaxmskraluvdvur2014ext01.jpg
KAM S NIMI?

Králův Dvůr, Tuklaty, Tišice a VŠTE České Budějovice. Nezvyčajné a zdanlivo nesúvisiace spojenie troch miest a jednej inštitúcie, pod ktorým hľadajte prozaické slovné spojenie "modulový školský objekt". Baby boom v posledných rokoch a nedostatočná kapacita existujúcich predškolských a školských zariadení je každoročnou témou pred 1. septembrom. Pritom riešenie je pomerne jednoduché, rýchle a navyše úsporné. Vo svete dali školským modulovým stavbám zelenú už dávno, neinformovaný našinec na ne hľadí s ľahkým dešpektom, kým sa na vlastné oči nepresvedčí. Kráľovom DvoreŤuklatochTišiciach a VŠTE výhody modulov oceňujú, vďaka čomu sa zo svojho miesta môže tešiť 120 školákov a predškolákov. 

touax_ms_dunajska_luzna.jpg
BUDÚ KONEČNE VLÁDNE DOTAČNÉ PROGRAMY HNACÍM MOTOROM DOMÁCEHO ODBYTU MODULOV?
Budúci rast domáceho odbytu modulových stavieb by mohol podporiť vládou oznámený dotačný program Rozvoj výukových kapacít materských a základných škôl zriaďovaných územne samosprávnymi celkami. Od začiatku júla je možné žiadať o dotácie z národného fondu, ktorý bude naplnený ako peniazmi zo štátneho rozpočtu (v rokoch 2014-2021 sa počíta s čiastkou 1,5 miliardy korún), tak peniazmi z fondov EÚ (v rokoch 2015-2023 pôjde o 12 miliárd korún). Obdobný program na podporu výstavby "kontajnerových materských škôl pre sociálne slabé skupiny" bol na Slovensku spustený už vlani. Dotačný program sa tak môže stať obrovskou výzvou pre výrobcu modulov a riešením pre rad miest a obcí. Viac informácií TU
2._touaxdumctmffkv2014.jpg
MODULY AKO REKLAMNÉ NOSIČE BODUJÚ

Zaujímavý spôsob, ako okoreniť reklamnú kampaň, ponúka modulová technológia. V eventovom a reklamnom biznise sa v poslednej dobe začali presadzovať moduly ako variabilný stavebný systém alebo reklamný nosič. Už tradičnou prehliadkou zaujímavých realizácií je karlovarský filmový festival. V rámci tohto ročníka sa pre dočasne vybudované zázemie z modulov rozhodla napríklad značka Finlandia (videofoto) alebo rýchle občerstvenie Bageterie Boulevard. Na karlovarskej kolonáde potom vyrástla dominantná dvojposchodová budova s terasou Domu Českej televízie. V rámci bežeckého podujatia We Run Prague 2014 sa v priebehu pár hodín objavila v Prahe na Václavskom námestí predajňa športového vybavenia NIKE, aby bola potom  cez noc presunutá na loď pri Palackého moste, odkiaľ ráno s modulovou stavbou na palube odplávala do Žltých kúpeľov. Stavby určené pre reklamný priemysel obvykle disponujú presklenými plochami, terasami, nadstavbami a ďalšími prvkami ako sú predzáhradky či schodiskové veže. 

4._touaxconcosk2014ext01.jpg
INŠPIRATÍVNA BVS

Novostavba kancelárií a šatní so zázemím z modulov pre Bratislavskú vodárenskú spoločnosť vznikla počas 25 dní. Jej zamestnanci sa tak môžu tešiť z nových kancelárií v kompletne vybavenej prístavbe z 12 modulov, s hrubou úžitkovou plochou 178 m2, ktorej hrubá stavba bola postavená iba za 2 dni. Celkový vzhľad jednoposchodovej prístavby je prispôsobený existujúcej budove, jej výhodou je nielen rýchlosť realizácie, ale oproti murovanej stavbe, tiež tretinová úspora nákladov. 

5._touaxbalenilodnikontejner.jpeg
KEĎ SA POVIE MODULY "MADE IN CZECH"

S ohľadom na situáciu na Ukrajine a v Rusku urýchlila spoločnosť Touax otvorenie nových pobočiek v perspektívnej oblasti juhoamerického kontinentu, a to v Brazílii a Paname. Pre export do tohto regiónu sme novo vyvinuli špeciálne Extra Flat Pack balenie, ktoré je prispôsobené na prepravu modulov v námornom kontajneri. Jeho hlavnými prednosťami je výrazné zníženie prepravných nákladov (až 6 modulov sa rozloží na diely a naložia do námorného kontajnera), jednoduchšia manipulácia a celkové zjednodušenie logistiky. 

6._touax__celogo.jpg
ČO ZNAMENÁ OZNAČENIE CE U MODULOV A PREČO HO VYŽADOVAŤ?

Označenie CE je kľúčovým dokladom o zhode výrobku s legislatívou EÚ. Spotrebiteľovi dokladá, že daný výrobok spĺňa legislatívne požiadavky (napríklad bezpečnosť, ochranu zdravia, technické parametre atď.), Aby mohol byť predávaný v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru alebo, ak je to vyžadované smernicami, bol výrobok preskúšaný notifikovaným orgánom zodpovedným za hodnotenie zhody. Ak sú moduly používané ako stavebný výrobok (napríklad ako súčasť budovy), potom musia byť označené značkou CE. CE vám dá istotu kvality a bezpečnosti podľa noriem EU. Vyžadujte ju od svojich dodávateľov!


touaxnovinky22014sk.jpg

 

  • Online dopyt